پرسش‌های پر بس‌آمد

u

آیا متن شعرهای مندرج در ستیغ معتبر است؟

متن شعر ها و نثر های درج شده در وبسایت ستیغ، بر اساس منبع مشخصی بازنویسی و بازبینی شده اند. اعتبار متن های مندرج در ستیغ بر اساس اعتبار منابع آن سنجیده می شود. از این بابت که متن، مطابق با نسخه چاپی ذکر شده باشد دقت کافی به عمل آمده است. و البته از دوستانی که احیاناً به موارد عدم انطباق این چنینی یا اشتباهات تایپی یا املائی بر می خورند تقاضا داریم که موارد را به ما گوش زد کنند تا اصلاح گردد.

در مواردی که از یک متن کهن، چند ضبط یا چند نسخه در دست باشد و نسخه های مختلف، عبارت های متفاوتی را در یک باره ضبط کرده باشند، ارجحیت با متنی است که به عنوان متن مرجع در نظر گرفته شده. البته تلاش بر این است که به قدر وسعت و دسترسی، تمامی نسخه ها را به تفکیک مرجع، در ستیغ بیاوریم. که البته این کار به مرور زمان و با همکاری دوستان و علاقمندان فرهیخته ستیغ امکان پذیر خواهد بود.

تلاش بر این است که در متن هایی که چند تصحیح معتبر برای آن در دسترس است، تمامی ضبط ها و نسخه ها، به صورت مجزا و با ذکر منبع، جدا جدا در ستیغ منتشر شود.

u

برای خرید کتاب گویا، چگونه از کیفیت آن مطلع شوم؟

کتاب های گویا توسط گروه کتاب گویا و طی فرایند زیر تولید و منتشر می شود:

 • انتخاب اثر
 • اعتبار سنجی نسخه های قابل دسترسی
 • گزینش نسخه مرجع برای خوانش
 • تعیین بخش هایی که در نسخ متعدد متفاوت هستند و خوانش آن ها با توضیحات لازم
 • ویرایش کل اثر صوتی
 • بازبینی (بازشنوایی) فایل ها توسط کارشناس ادبی و کارشناس فنی و ناظر ضبط
 • افزودن توضیحات متنی و گویا
 • تراک بندی و تفکیک بخش ها در فایل های جداگانه
 • انتخاب و میکس موسیقی
 • در این فرایند تلاش بر این است که کاری صحیح و سالم از لحاظ ادبی و فنی و جلوه های هنری و تخصصی تولید شود.
 •  

با این اوصاف، نمونه ای از اثر به صورت رایگان پیش از خرید در دسترس مخاطب قرار دارد که با شنیدن آن، می توان به کیفیت اثر و سایر موارد لازم پی برد.

علاوه بر این در بسیاری موارد، فایل های گویا به صورت رایگان در کنار متن های کتاب ها وجود دارد که در این موارد مخاطب می تواند بدون خرید اثر نیز به صورت آنلاین از آن استفاده کند.

رویکرد ستیغ صرفاً فروش محصولات نیست. بنا را بر گسترش آگاهی همگانی نهاده ایم. و بسته های قابل فروش برای دوستانی در نظر گرفته شده است که مایل هستند کل مجموعه را یک جا در اختیار داشته باشند، و یا قصد کمک به مجموعه ستیغ دارند.

در نظر داشته باشید که ستیغ وابسته به نهادی نیست و بدواً به صورت یک تشکل غیر انتفاعی از علاقه مندان به فرهنگ و ادبیات و رسانه تشکیل شده است. درآمدهای حاصله نیز در جهت تامین هزینه های اداره این سامانه و خدمات مرتبط در نظر گرفته شده است.

u

دامنه فعالیت محصولات ابرمتن و چندرسانه ای چیست؟

جامعه جوان امروزی با توجه به پیشرفت چشم گیر و بی سابقه تکنولوژی، در معرض جذابیت های غیر قابل انکار و فراگیر جنبه های تکنولوژی جدید قرار گرفته است. به شکلی که چنین پیشرفت و تنوعی، در دوره ها و نسل های گذشته بی سابقه بوده است.

نظر به گسترش و رواج استفاده از وسایل الکترونیکی همراه مانند گوشی های هوشمند همراه و تبلت ها و رایانه های همراه که دارای صفحه نمایش و امکانات چندرسانه ای (ضبط و پخش صدا، عکاسی، نمایش تصویر در ابعاد و کیفیت بالا) و امکان ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با خبرگزاری ها و مولفان هستند؛ و ساده شدن خبرنگاری و آگاهی از اخبار و بهره مندی از بازی ها و سرگرمی های متنوع و جذاب اینترنتی و چند رسانه ای، نیاز به تولید محتوای مورد اقبال جامعه ی رو به افزایش استفاده کننده از این امکانات به طور جدی احساس می شود.

از طرف دیگر، دلربایی و سادگی استفاده از امکانات چندرسانه ای همراه، نظر به هزینه ناچیز برنامه های آن و سهولت حمل و استفاده از آن در هر شرایطی، ساز و کار استفاده از متون کاغذی مانند مجلات و روزنامه ها و کتاب های کاغذی را مغلوب کرده است.

هزینه های سنگین چاپ و نشر کاغذی و صعوبت حمل و نقل و پیچیدگی و دشواری پخش و توزیع آن در مکان های مختلف کشور، قیمت تمام شده کتاب و نشریات کاغذی را بسیار بالا برده است.

علاوه بر این، قبول این نکته نیز گزیرناپذیر است که حجم انبوهی از روزنامه ها و نشریات کاغذی تولید شده، پس از مطالعه، تبدیل به کاغذ باطله می گردد و نگهداری یا حتی دور ریختن آن ها و بازیافت یا دفع مطبوعات قدیمی، تبدیل به مشکل دیگری گردیده است.

نظر به مسائل مربوط به حامل های انرژی و عدم صرفه اقتصادی تولید کاغذ، در عمل نشر و توزیع کتب و نشریات و مطبوعات غیر تبلیغاتی، تبدیل به فعالیتی فاقد ارزش افزوده گردیده و در صورت حذف حمایت های دولتی، فاقد توجیه اقتصادی خواهد بود.

ضعف و شکست سیستم مطالعه سنتی، در کنار اقبال عمومی به سرگرمی های چندرسانه ای و بازی های رایانه ای، باعث شده که مخاطبان، زمان مطالعه و فراغت خود را به مطالعه کتب و نشریات اختصاص ندهند و این، در میان مدت، باعث رواج کم سوادی در میان قشر نوجوان و جوان گردیده است. غلط های فاحش املایی و انشائی، عجز رقت انگیز بسیاری از افراد حتی تحصیلکرده جامعه در نگارش متون ساده اما رسمی و اداری، میل و عادت نسل جوان تر به نگارش زبان فارسی با الفبای انگلیسی (فینگیلیش!) نشانه های هشدار دهنده ای از دوری جامعه جوان ایران از زبان و ادبیات فارسی است که به زعم نگارنده، ناشی از نبود مطالعه متون فارسی از جمله کتاب های ادبی و نیز مطالعه روزنامه و مجله های جدی و وزین می باشد. گویی نسل جوان ناگزیر شده میل به دانستن را در شبکه های اجتماعی و رسانه های غیر رسمی سیراب کند.

با در نظر گرفتن موارد مطرح شده در مقدمه، انگیزه و هدف این طرح، ایجاد فضای مناسبی برای مطالعه و آموزش و سرگرمی است که با تولید کتاب ها، مجله ها و مطبوعات چند رسانه ای و الکترونیکی به شیوه ای کاربردی و جذاب، خلاء ایجاد شده در جذب مخاطب و مشکلات نشر و تولید دانش و فرهنگ و هنر را پوشش دهد.

u

مزیت استفاده از کتاب ابرمتن و چند رسانه در چیست؟

صرفه جویی در مصرف انرژی سوخت به دلیل بی نیازی محصولات تولید شده طبق این طرح از حمل و نقل فیزیکی حجیم و امکان بهره مندی آسان از آن در اقصی نقاط کشور

صرفه جویی در مصرف انرژی برق به جهت کاهش مصرف برق چاپخانه های تولید نشریات کاغذی

صرفه جویی در مصرف انرژی برق به دلیل حذف پروسه تولید و تهیه کاغذ برای چاپ و نشر.

صرفه جویی ارزی و بی نیازی از واردات لوازم چاپ و کاغذ، و نیز واردات کتب و نشریات خارجی

قرار داشتن در راستای سیاست های کلی حذف کاغذ و نیز پرهیز از رفت و آمدهای غیر ضروری در سطح شهرها

حرکت در راستای گسترش فرهنگ بهره گیری از خدمات رایانه و شبکه اینترنت

حرکت در راستای کمک به محیط زیست با حذف نیاز به تولید کاغذ، مصرف جوهر و ملزومات چاپ، و نیز حذف زباله های کاغذی باطله از طریق حذف سیستم مطبوعات کاغذی

افزایش سهم سرانه مطالعه مفید در جامعه و ارتقای سطح فرهنگی و سطح زندگی مردم از طریق دسترسی به کتب و نشریات با شکل و محتوای مفید و جذاب و نیز کاهش هزینه های خرید و نگهداری کتب و نشریات

حرکت در راستای طرح های کلی از قبیل بانکداری الکترونیک و دولت الکترونیک

اشتغال زایی چشمگیر و افزایش درآمد از طریق ایجاد مشاغل جدید با توجه به گستردگی نامحدود سرفصل های فعالیت ها و امکان توسعه فعالیت و تولید محصولات مختلف و متنوع چند رسانه ای.

ایجاد بستر و محیط مناسب برای نشر آثار مولفین و مصنفین و دانشمندان و نویسندگان و هنرمندان جهت تولید و عرضه آثار با توجه به سهولت تولید، عرضه و پخش آثار در اقصا نقاط کشور که باعث بهبود درآمد اقشار فرهیخته اجتماع و تولید آثار ارزشمند جدید خواهد شد.

ایجاد ارزش افزوده برای محصولات به دلیل کاهش چشمگیر هزینه های نشر و پخش و فروش محصولات. به شکلی که هزینه اصلی محصول تمام شده، هزینه های تولید و به روز آوری و پشتیبانی محصول است و بر خلاف نشر کاغذی، افزایش تیراژ و نشر مجدد محصول، مستلزم هزینه مجدد تهیه کاغذ و مواد اولیه چاپ و هزینه های پخش و توزیع محصول نیست.

این نوع فعالیت در کشورهای دیگر مدتی است آغاز گردیده و با استقبال و موفقیت گسترده ای روبه رو می باشد. در کشور ما نیز تا به اکنون ساز و کار و بستر نسبتا مناسبی از طریق همه گیر شدن سخت افزارهای مورد نیاز، از قبیل گوشی های همراه هوشمند، تبلت ها و رایانه های همراه و … ایجاد گردیده و نسخه های الکترونیکی کتاب نیز، هرچند به صورت بسیار محدود و فاقد امکانات چندرسانه ای و ابر متن موضوع بحث در طرح حاضر، وجود دارد که کافی نیست.

u

چگونه می توانم با ستیغ همکاری کنم؟

ستیغ وابسته به هیچ تشکل و جریان و نهاد و سازمان و اداره ای نیست. هدف ستیغ ایجاد بستری برای گسترش دانش و آگاهی همگانی و خدمت به فرهنگ و ادب و هنر ایران است. بنیانگزاران ستیغ در ابتدا هیچ گونه حمایت و کمکی از هیچ نهادی نگرفته اند و با انگیزه های فردی و سرمایه شخصی اقدام به راه اندازی این سامانه کرده اند.

ستیغ، دست همه عزیزان را که با رویکرد فرهنگی و هنری قصد همکاری داوطلبانه در هر کدام از زمینه های فعالیت وبسایت دارند، به گرمی می فشارد.

بدیهی است که در صورت گسترش فعالیت ها و قابلیت تبدیل ستیغ به بنگاهی سود ده، اقدام های مربوط به تجاری سازی فعالیت ها و محصولات و خدمات صورت خواهد پذیرفت و همکاران و همراهان ستیغ نیز به تبع آن، از مزیت های این امر برخوردار خواهند گردید. البته در حال حاضر برنامه ای در این باب به نتیجه نرسیده است و همکاری ها به صورت داوطلبانه و غیر انتفاعی صورت خواهد پذیرفت. البته نام و مشخصات همراهان گرامی ستیغ به شکلی شایسته در وبسایت معرفی می گردد و مراتب قدردانی ستیغ از دوستداران فرهنگ ایران پیشاپیش به حضور اعلام می گردد.